KS Warta Poznan - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Wyniki

Ostatnia kolejka 6
JKS Jarota Jarocin 6:2 MKS Błękitni Wronki
KS Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 2:3 KS Warta Poznań
MKS Nielba Wągrowiec 1:1 KKS Lech Poznań
KS Mieszko Gniezno 3:1 Poznańska 13

Ostatnie spotkanie

KS Dyskobolia Grodzisk Wlkp.KS Warta Poznań
KS Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 2:3 KS Warta Poznań
2014-04-27, 11:00:00
     
oceny zawodników »

Wyszukiwarka

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 77, wczoraj: 11
ogółem: 808 029

statystyki szczegółowe

Buttony

Logowanie

Losowa galeria

Koluszki
Ładowanie...

Zdrowie

       W tym dziale będą zamieszczane przydatne informacje na temat zdrowia młodego piłkarza, potencjalnych rodzajów kontuzji grożących zawodnikowi, oraz  sposobów  efektywnej rehabilitacji i szybkiego powrotu do zdrowia po takich kontuzjach.

 

 

 1.  URAZY STAWU SKOKOWEGO 

Ponieważ urazy stawu skokowego stanowią ponad 30 % wszystkich kontuzji, których doznają piłkarze, zamieszczam poniżej link do strony z podstawowymi informacjami na temat skręcenia stawu skokowego, mechanizmu oraz skali skręcenia wraz z objawami, a także rehabilitacji i przykładami ćwiczeń po skręceniu stawu skokowego. Niech ta wiedza pozwoli nam na szybką reakcję w przypadku kontuzji i podjęcie właściwego leczenia. Link do strony http://www.kinezis.eu/artykuly/dlaPacje/FIZJOTERAPIA%20PO%20SKR%C4%98CENIU%20STAWU%20SKOKOWEGO.pdf

 

 

 2.  POSTĘPOWANIE PRZY KONTUZJI MIĘŚNI - METODA "RICE"

Kontuzje nierozerwalnie łączą się z uprawianiem sportu. Wiążą się one z reguły z przeciążeniem mięśni i stawów spowodowanym zbyt forsownym treningiem, brakiem przygotowania do aktywności ruchowej (rozgrzewka to najważniejsza część treningu) lub nieprawidłowym wykorzystaniem sprzętu sportowego. Kiedy już się zdarzą należy szybko działać w odpowiedni sposób, aby móc wrócić do zdrowia i kontynuowania treningu.

 
Najczęściej występującymi lekkimi kontuzjami w sporcie są stłuczenia, naciągnięcia, zwichnięcia i skręcenia. Najważniejszym w momencie wystąpienia takiego urazu jest zaprzestanie kontynuowania wysiłku, w celu zatrzymania pogłębienia kontuzji i wystąpienia poważniejszych uszkodzeń. Następnie należy zapobiec powstawaniu opuchlizny, ponieważ zbieranie się dużych ilości płynu tkankowego i krwi (wewnętrzne krwawienie) w uszkodzonym miejscu powoduje zwiększenie bólu oraz ogranicza zakres ruchu. W tym celu najlepiej zastosować metodę R.I.C.E (pierwsza pomoc w urazach), która pomoże ograniczyć ból, zmniejszy opuchliznę, zabezpieczy uszkodzoną tkankę oraz przyspieszy powrót do zdrowia. 
 
 
R.I.C.E to najlepsza metoda natychmiastowego radzenia sobie z lżejszymi kontuzjami. Jest ona używana zarówno przez zawodowych jaki i rekreacyjnych sportowców. Dlatego w momencie wystąpienia urazu gorąco polecam jej wykorzystanie.
Metoda R.I.C.E - to skrót literowy od angielskich wyrazów oznaczających: 
 
REST (odpoczynek) – odpoczynek zapobiega dalszemu pogłębianiu kontuzji mięśni, ścięgien, więzadeł i tkanki miękkiej oraz powoduje, że organizm ma więcej energii na rozpoczęcie procesów odbudowy uszkodzonych miejsc.
 
ICE (lód, schłodzenie) – szybkie schłodzenie kontuzjowanego miejsca pomaga w zmniejszeniu opuchlizny i bolesności. Ponadto lód działa na zwężenie naczyń krwionośnych, co znacznie ogranicza wewnętrzne krwawienia. Jeżeli nie mamy pod ręką specjalnych zimnych żelowych okładów (cold pack) czy torebek z lodem, możemy użyć mrożonek trzymanych w lodówce lub wilgotnego ręcznika wsadzonego na chwilę do zamrażalnika. Należy pamiętać, aby nie kłaść źródła zimna bezpośrednio na skórę, ponieważ może to powodować odmrożenia. Najlepiej lód owinąć w cienki ręcznik i przyłożyć do uszkodzonego miejsca. Proces chłodzenia powinien trwać około 15 minut, następnie należy zrobić co najmniej 20 minutową przerwę, aby skóra wróciła do normalnej temperatury. Zabieg ten można wykonywać kilka razy dziennie przez okres do 3 dni. 
 
COMPRESSION (ucisk, ściśnięcie) – ucisk uszkodzonego miejsca ogranicza puchnięcie i dzięki temu przyspiesza procesy regeneracyjne. Najlepiej do jego wykonania nadaje się bandaż elastyczny. Należy pamiętać, aby nie owijać kontuzjowanego miejsca zbyt mocno, ponieważ może to odciąć dopływ krwi do uszkodzonego miejsca oraz zwiększyć bolesność urazu. Bandaż elastyczny powinien być zdejmowany częściej niż co 4 godziny i zakładany ponownie.
 
ELEVATION (podniesienie, uniesienie) – uniesienie kontuzjowanego miejsca to kolejny sposób na ograniczenie opuchlizny, poprzez zmniejszenie przepływu krwi. Uszkodzony obszar, jeżeli to możliwe powinien być uniesiony około 30 cm powyżej serca. W tym celu najlepiej jest się położyć i pod kontuzjowaną ręką czy nogą umieścić kilka poduszek, aby uzyskać odpowiednią pozycję.
 
Wszystkie powyższe czynności należy wykonywać razem w następujący sposób:
1.Natychmiast zaprzestać aktywności.
2.Owinąć uszkodzone miejsce bandażem.
3.Schładzać obrażenie źródłem zimna.
4.Unieść kontuzjowany obszar powyżej poziomu serca.
 
Metodę R.I.C.E stosuje się przy typowych lżejszych urazach, jeżeli kontuzja jest poważna należy natychmiast udać się do służb medycznych. Skonsultować się z lekarzem, należy również przy drobnych urazach, jeżeli postępując zgodnie z procedurą opuchlizna i ból się nie zmniejszyły po upływie 48 godzin.
 
Pierwszej pomocy w urazach przeprowadzanej w powyżej opisany sposób nie powinny stosować: 
osoby z objawem Raynauda,
cukrzycy,
wszyscy nadwrażliwi na zimno,
ludzie posiadający dolegliwości powiązane ze zmniejszonym przepływem krwi.
 
 

źródlo tekstu: http://www.trener.pl/artykul60_R.i.c.e__pierwsza_pomoc_w_kontuzjach.html

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Kalendarium

19

03-2024

wtorek

20

03-2024

środa

21

03-2024

czwartek

22

03-2024

piątek

23

03-2024

sobota

24

03-2024

niedziela

25

03-2024

pon.

Zegar

Pogoda


Aby widget pogoda funkcjonował poprawnie, należy wypełnić dane w panelu administracyjnym.