KS Warta Poznan - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Wyniki

Ostatnia kolejka 6
JKS Jarota Jarocin 6:2 MKS Błękitni Wronki
KS Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 2:3 KS Warta Poznań
MKS Nielba Wągrowiec 1:1 KKS Lech Poznań
KS Mieszko Gniezno 3:1 Poznańska 13

Ostatnie spotkanie

KS Dyskobolia Grodzisk Wlkp.KS Warta Poznań
KS Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 2:3 KS Warta Poznań
2014-04-27, 11:00:00
     
oceny zawodników »

Wyszukiwarka

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 5 gości

dzisiaj: 30, wczoraj: 11
ogółem: 807 982

statystyki szczegółowe

Buttony

Logowanie

Losowa galeria

Koluszki
Ładowanie...

Odżywianie

 


                                        Na lepszym paliwie dalej zajedziesz


Przy uprawianiu piłki nożnej właściwe odżywianie się jest tak samo ważne jak sam trening. Aby piłkarz czuł się świetnie fizycznie, miał siłę i nie był ociężały musi stosować odpowiednią dietę. Co zatem spożywać i kiedy? Odpowiedź znajdziesz poniżej

Rozróżniamy 3 główne składniki odżywcze:
Węglowodany.
Białko.
Tłuszcze.

„Paliwo wysokooktanowe”
Tym „paliwem” dla piłkarza są węglowodany. Stanowią niezbędny składnik pożywienia. Są potrzebne do prawidłowego przebiegu przemian biochemicznych. Jeśli w pożywieniu nie ma lub jest za mało węglowodanów, dochodzi do nieprawidłowego spalania kwasów tłuszczowych i zakwaszenia ustroju.

Które węglowodany dają nam moc?
Węglowodany, występujące w pożywieniu człowieka można podzielić na cukry proste i złożone. Z punktu widzenia fizjologii żywienia najkorzystniejszą formą węglowodanów są węglowodany złożone, a szczególnie skrobia, występująca w pełnych zbożach (np. mące razowej, w brązowym ryżu), grochu, fasoli i soczewicy oraz w ziemniakach. Energia zawarta w węglowodanach złożonych uwalniana jest stopniowo, a nie na zasadzie eksplozji tak jak jest to w przypadku cukrów prostych.

Spożywanie cukrów złożonych nie grozi nadmiernym wydzielaniem insuliny. Cukier we krwi utrzymuje się na stałym poziomie i nie zamienia się w tłuszcz, dzięki temu od węglowodanów złożonych nie tyje się. Można je jeść wszystkie z pełną świadomością, że są odżywcze i zapewniają energię uwalnianą w sposób kontrolowany i stopniowy oraz korzystnie wpływają na ogólne samopoczucie.

A co z cukrami prostymi?
Nie należy odrzucać całkowicie cukrów prostych. Po treningu przydatne jest szybkie uzupełnienie glikogenu w mięśniach. A do tego może służyć np. chleb ryżowy.

Białko utrzymuje równowagę
Białka są głównym materiałem budulcowym organizmu (stanowią około 15% masy ciała ludzkiego – głównie masy mięśniowej). Są głównym składnikiem większości enzymów i hormonów regulujących przemiany metaboliczne. Białka pomagają także w odtruwaniu organizmu. Substancjami, z których powstają białka są aminokwasy. Wzrost ilości energii czerpanej z aminokwasów następuje na skutek adaptacji organizmu do długotrwałego wysiłku wytrzymałościowego. Codzienne dostarczanie odpowiedniej ilości białka do organizmu pozwoli utrzymać równowagę azotową. Przy intensywnym wysiłku fizycznym, jakim są treningi piłkarskie należy zwiększyć ilość białka podawanego do organizmu.

Do najlepszych źródeł białka należą: jaja, mleko i jego przetwory, sery twarogowe i żółte oraz mięso zwierząt hodowlanych, drobiu i ryb.

Tłuszcz też jest potrzebny
Tłuszcze, podobnie jak węglowodany są przede wszystkim źródłem energii. Ale pełnią także inne ważne funkcje, a zwłaszcza chodzi tu o tzw. niezbędne kwasy tłuszczowe odgrywające istotną rolę w procesie regeneracji i rozwoju organizmu. Tłuszcze powinny stanowić 15-20 % kalorii spożywanych codziennie. Nie należy całkowicie eliminować tłuszczy z pożywienia, gdyż ograniczenie ilości kalorii z tłuszczy poniżej 10% powoduje kłopoty zdrowotne.

W diecie piłkarza preferowane są tłuszcze roślinne, a nie zwierzęce. Przede wszystkim polecane są: oliwa z oliwek, olej z pestek winogron.

Witaminy i minerały (1) – Magnez
Magnez bierze udział w procesach metabolicznych. Odgrywa ważną rolę w dostarczaniu energii do tkanek i komórek organizmu, a zwłaszcza do wrażliwych na jej niedobór komórek nerwowych mózgu. Wspomaga pracę wątroby i ułatwia wydalanie ołowiu z organizmu, co jest ważne zwłaszcza dla mieszkańców miast. Obniża poziom cholesterolu, a także działa odtłuszczająco. Magnez jest również niezbędny dla właściwego trawienia soli mineralnych (wapnia, sodu, potasu) oraz witaminy C. Dzięki magnezowi łatwiejsze jest czerpanie energii z węglowodanów.

Gdzie szukać magnezu?
Duże ilości magnezu znajdują się w: orzechach, ziarnach zbóż, warzywach o ciemnozielonych liściach, skorupiakach, czekoladzie i kakao. Filiżanka gotowanego szpinaku zawiera ponad 150 mg tego pierwiastka. W filiżance gotowanej fasoli znajduje się 70-100mg tego cennego minerału, w połowie filiżanki tofu (preparatu sojowego) zaś 125mg.

Witaminy i minerały (2) – Potas
Potas reguluje równowagę wodną organizmu i utrzymuje prawidłowy rytm serca oraz wpływa na równowagę kwasowo-zasadową i utrzymuje właściwe ciśnienie osmotyczne. Ułatwia jasne myślenie polepszając zaopatrzenie mózgu w tlen, pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii. Jest niezbędny do syntezy białek, bierze także udział w metabolizmie węglowodanów.

Gdzie występuje potas?
Potas występuje powszechnie w większości produktów spożywczych, w roślinach strączkowych, orzechach, warzywach i owocach. Duże jego ilości zawierają owoce cytrusowe, banany, melon, pestki słonecznika, liście mięty, zielone warzywa, pomidory, ziemniaki. Generalną zasadą jest, że im pokarm uboższy w tłuszcze, tym bogatszy w potas.

Po prostu: warzywa i owoce!
Najlepszym źródłem witamin i minerałów są owoce i warzywa. Zdecydowanie trzeba preferować warzywa i owoce w postaci surowej. Po ugotowaniu są one niestety niejako „wyprane” z witamin i minerałów. Często witaminy i minerały pobierane z pożywienia nie pokryją całkowitego na nie zapotrzebowania. Pomocne w takiej sytuacji są izotoniki, witaminy podawane w tabletkach itd.

Powrót do korzeni, czyli pamiętaj o wodzie!
Następną ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać to woda. Trzeba ja pić jak najczęściej, szczególnie podczas gorących dni. Poleca się picie wody niegazowanej, gdyż woda gazowana wypłukuje magnez i podrażnia układ pokarmowy. Wodę należy pić przed, po i w trakcie treningu małymi łykami.

Zasady właściwego odżywiania dla grupy krwi A


Kwestia prawidłowej diety i wspomagania organizmu jest bardzo ważna w piłce nożnej. Niestety w naszym kraju jest to temat wciąż niedoceniany i traktowany nie do końca poważnie. Dzięki uprzejmości międzynarodowej sławy fizjologa, doktora Piotra Wiśnika, przedstawiamy zasady prawidłowego żywienia osoby z grupą krwi A.

Pokarmy, które sprzyjają tyciu:
Mięso – słabo trawione, łatwo odkłada się w postaci tłuszczu,
zwiększa ilość toksyn w przewodzie pokarmowym.
Nabiał – zwalnia metabolizm.
Czerwona fasola -hamuje funkcjonowanie enzymów pokarmowych,
zwalnia metabolizm.
Pszenica – hamuje działanie insuliny, upośledza zużycie kalorii.

Pokarmy, które sprzyjają utracie wagi:
Oleje roślinne – wzmagają trawienie, zapobiegają utracie płynów;
Produkty sojowe-wzmagają trawienie i metabolizm;
Warzywa – przyspieszają metabolizm, pobudzają perystaltykę jelit;
Ananas – przyspieszają zużycie kalorii, pobudzają pracę jelit.

Idealna dieta dla osobnika posiadającego grupę A:

1. Mięso i drób.

Aby dieta przynosiła maksymalne korzyści, osobnicy z grupą krwi A powinni zupełnie wyeliminować czerwone mięsa ze swojego jadłospisu. Idealna dieta pozwala na spożywanie drobiu (kurczak, indyk), ale w ilościach nie większych niż 3 razy w tygodniu.

Wybitnie przeciwwskazane są również wędliny, które zawierają konserwujące związki azotowe, które mogą się przyczynić do wystąpienia raka żołądka u osób z niedokwaśnością – charakterystyczna dla osobników z gr. A.


2. Ryby i owoce morza.

3-4 razy w tygodniu. Zaleca się pieczenie, gotowanie i grilowanie.

Najbardziej korzystnymi w tej grupie są: karp, dorsz, makrela, pstrąg, łosoś (świeży), sardynki i ślimaki.

Unikać należy: kawioru, filecików z sardeli (anchois), krabów, śledzi, krewetek, ostryg, wędzonego łososia, homara oraz soli, flądry i halibuta (te trzy ostatnie zawierają lektynę, która podrażnia błonę śluzową przewodu pokarmowego osobników A).

3. Jaja i nabiał.

Większość produktów nabiałowych jest trudno strawialna, a tym samym przyswajalna dla osób z grupą krwi A, w szczególności te, które wywodzą się z pełnego mleka. Poza tym duże spożycie nabiału powoduje zwiększoną produkcje śluzu w oskrzelach.

Najbardziej korzystne w tej grupie jest mleko sojowe i serek sojowy tofu, ale jeżeli nie możemy się obejść bez nabiału zalecane są produkty obojętne, a wiec jogurt i kefir ( 3 x tyg. po 150g), mozarella i ser feta (4 x tyg. po 60g), mleko i sery kozie (4 x w tyg. po 60 g) i jaja (3 tygodniowo).

Całkowicie należy wyeliminować sery pleśniowe, masło, maślankę, sery żółte, parmezan, mleko krowie, twarożek i lody.


4. Warzywa.

Są siłą i napędem dla osób z gr. A. Dostarczają minerałów, enzymów i antyutleniaczy. Najlepiej spożywać je na surowo lub gotowane na parze w ilościach nawet do 6 porcji dziennie (porcja około 150g).

Najbardziej korzystne są: buraki, brokuły, marchew, czosnek (działanie bakteriobójcze czosnku jest najsilniejsze właśnie u tych osób), chrzan, por, sałata, cebula, pietruszka, dynia, szpinak, brukselka.

Unikać należy wszystkich rodzajów papryki (drażni błonę śluzowa żołądka), ziemniaków, kapusty, grzybów, czarnych oliwek, oberżyny, a w szczególności pomidorów (pomidor nazywany jest panhemaglutyniną czyli zawiera lektyny, które aglutynują z każdym typem krwi, ale najsilniej z krwią gr. A i B i wybitnie podrażniają układ pokarmowych osobników A).

5. Owoce.

Owoce powinny być spożywane w tej grupie trzy razy dziennie.

Najkorzystniej działają owoce alkaliczne, które utrzymują stan równowagi kwasowo – zasadowej równoważąc kwasy powstające w tkance mięśniowej po spożyciu ziaren. Wyjątek stanowi melon, który choć alkaliczny może być ciężkostrawny dla osobnika A ze względu na duża zawartość pleśni. Zalecanymi owocami są: morele i figi (z uwagi na wysoka zawartość przyswajalnego potasu), jagody, czereśnie, grejpfruty i kiwi (dużo przyswajalnej witaminy C), cytryny (wspomagają trawienie oraz ułatwiają wydalanie śluzu), śliwki, rodzynki, ananas (najlepszy pomocnik w procesie trawienia).

Zdecydowanie unikać należy: bananów, mango, pomarańczy i mandarynek (podrażniają żołądek), rabarbaru, kantalupy i kokosa.


6. Ziarna i makarony.

To najlepsze źródło białka pochodzenia roślinnego.

Najbardziej polecanymi w tej grupie są : kasze, mąki żytnie, ryżowe i owsiane oraz makarony. Powinny być spożywane w ilości 8 porcji w tygodniu (4 – ziarna i 4 – makarony) (1 porcja – 150g). Przy tym należy zrezygnować z pokarmów przetwarzanych (np. mrożone makarony z sosami z uwagi na konserwanty, które podrażniają błonę śluzową żołądka osobników z grupą krwi A).

Bezwzględnie unikać należy białej mąki. Ryż jest produktem obojętnym.

7. Przyprawy.

Właściwa kombinacja przypraw może zadziałać jako „wzmacniacz” układu immunologicznego, który u osobników A szwankuje najbardziej.

Zalecanymi przyprawami są: czosnek, imbir, sos sojowy i musztarda. Unikać należy: pieprzu, żelatyny, wszelkich rodzajów octu, majonezu i ketchupu.

8. Napoje.

Osobnicy A powinni rozpocząć dzień od szklanki cieplej, przegotowanej wody z sokiem z połówki cytryny. Cytrynowy sok pomaga w eliminacji nagromadzonego śluzu i ułatwia trawienie. Inne soki zwłaszcza te alkaliczne powinny być spożywane w ilości 5 szklanek dziennie, a do najbardziej rekomendowanych należą: morelowy, marchwiowy, wiśniowy, grejpfrutowy, śliwkowy, ananasowy.

Unikać należy soku pomarańczowego i pomidorowego.

Do listy napojów dołączyć też należy herbaty ziołowe, które pomogą wzmocnić słaby układ odpornościowy, a do takich należą herbaty: rumiankowa, z dzikiej róży, z dziurawca, imbirowa, żeńszeniowa i zielona.

Unikać należy piwa, wysokoprocentowych alkoholi, czarnej herbaty oraz napojów gazowanych.

9. Inne.

Z pozostałych grup pokarmowych wspomnieć należy o pozytywnym efekcie oliwy z oliwek, która obniża poziom cholesterolu (6 łyżek stołowych tygodniowo), orzeszków ziemnych, które zawierają „anty-rakową” lektynę, a także pestek słonecznika, pieczywa sojowego i ciastek ryżowych.

Witaminy i suplementy.

Najważniejsze w tej grupie to witaminy B, C i E, oraz wapń, żelazo, cynk, chrom i selen, a z ziół: głóg, echinacea oraz kozłek lekarski (waleriana) i rumianek.

Dieta zgodna z grupą krwi „0”


Podczas jednego z wywiadów na pytanie: czemu zawdzięcza pani tak świetną figurę? – Doda odpowiedziała, że m.in. dzięki odżywianiu się zgodnie z grupą krwi. Rezultaty stosowania tej diety można łatwo zauważyć właśnie na przykładzie wspomnianej wokalistki. Może i piłkarzy uda się przekonać do odżywiania zgodnego ze swoją grupą krwi? Tym razem zajęliśmy się grupą „0”.

Pokarmy, które sprzyjają tyciu:
Pszenica i kukurydza – zwalnia metabolizm, zakłóca pracę insuliny.
Czerwona fasola – upośledza zużycie kalorii.
Soczewica – hamuje metabolizm.
Kapusta biała, brukselka, kalafior – zwalnia produkcję hormonów tarczycy.

Pokarmy, które sprzyjają utracie wagi:
Czerwone mięsa, kapusta włoska, szpinak, brokuły, wątroba – przyspieszają metabolizm.
Sól jodowana i owoce morza – zwiększają produkcję hormonów tarczycy.

Idealna dieta dla osoby posiadającej grupę krwi 0:

1. Mięso i drób.

Mięso przyswajalne jest przez tę grupę znakomicie. Oczywiście nie należy przesadzać i starć się zachować równowagę między ilością spożywanego białka i węglowodanów, aby nie doprowadzić do kwasicy metabolicznej oraz nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego, który w konsekwencji może uszkodzić żołądek (wrzód).

Zalecane 6 mięso i 3x drobiu tygodniowo.

Rekomendowane mięsa to: wołowina, cielęcina, baranina, wątroba, serca.

Unikać należy boczku, gęsiny, szynki i wieprzowiny.

2. Ryby i owoce morza.

Są dobrym pokarmem, bowiem oleje rybne mają tendencję do „rozcieńczania” krwi, a krwinki grupy 0 charakteryzują się zwiększoną zdolnością do aglutynowania (zlepiania). Poza tym oleje te są bardzo efektywne w łagodzeniu objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, do których to chorób osobnicy z grupą 0 są predysponowani.

Zalecane ilości to 5 porcji po 180g tygodniowo.

Rekomendowane gatunki to: śledź, makrela, halibut, pstrąg, łosoś, sardynki, sola, dorsz.

Unikać należy marynowanych śledzi, wędzonego łososia i kawioru.

3. Jaja i nabiał.

Generalnie powinno się unikać jedzenia nabiału i jaj, ponieważ nie ma w tej grupie pokarmów korzystnych dla osobników z grupą 0. Jeśli jednak nie możemy się bez nabiału obejść nie należy przekraczać spożycia 4 jajek tygodniowo, 3 porcji po 60g serów (neutralnymi są ser feta, mozarella, tofu i kozi) oraz 1 szklanki chudego mleka tygodniowo. Dopuszczalne jest masło w niewielkich ilościach.

Wyjątkowo niekorzystnymi są: sery białe i żółte, maślanka, kefir, sery pleśniowe, parmezan, lody, pełne mleko.

4. Warzywa.

Istnieje cała gama korzystnych dla osób z gr. 0 warzyw, które powinny stanowić nieodłączną część ich diety (po 5 porcji 200 g surowych i gotowanych).

Najbardziej zalecanymi są: buraki, czosnek, cykoria, czosnek, kapusta włoska, chrzan, por, sałata, cebula, pietruszka, por, dynia, szpinak, czerwona papryka i słodkie ziemniaki.

Są wyjątki. Poza tymi, które upośledzają czynność tarczycy (brukselka, kapusta biała, czerwona i pekińska oraz kalafior), unikać również należy grzybów i marynowanych czarnych oliwek (występująca na nich pleśń zaostrza reakcje alergiczne), ziemniaków i oberżyny (ich lektyny mają tendencje do osadzania się na chrząstkach stawowych zaostrzając objawy choroby reumatycznej), a także kukurydzy, avocado i pomidorów.

5. Owoce.

Najkorzystniejsze są owoce alkaliczne z uwagi na tendencję do występowania kwasicy u osób z gr. 0, a więc te, które pomogą utrzymać równowagę kwasowo – zasadową.

Do nich należą: śliwki węgierki, śliwki żółte, zielone i czerwone oraz figi.

Unikać należy pomarańczy, mandarynek, jagód, rabarbaru i truskawek (ze względu na zbyt dużą kwaśność), melonów (zawierają uczulającą pleśń) oraz kokosa (duże ilości tłuszczów nasyconych). Pozostałe owoce są neutralne. Zalecane porcje to 4 razy dziennie po 150g.

6. Ziarna i makarony.


Niestety nie ma ziaren i makaronów korzystnych dla tej grupy. W grupie obojętnej znajdują się wszystkie rodzaje ryżu, kasza, mąka ryżowa i żytnia, które nie powinny być spożywane w ilości większej niż 3 porcje po 200g tygodniowo.

7. Przyprawy.

Wyjątkowo korzystnie działają curry, pietruszka, pieprz cayenne i karkuma, które łagodzą podrażnienia przewodu pokarmowego.

Unikać należy kaparów, cynamonu, mąki kukurydzianej, gałki muszkatołowej, pieprzu, wanilii, octu, ketchupu oraz wszelkich marynat.

8. Napoje.

Rekomendowane są herbaty ziołowe z lipy, mięty, dzikiej róży i imbiru, woda mineralna, soki wiśniowy, ananasowy i śliwkowy.

Unikać należy herbaty z dziurawca, soków jabłkowego i pomarańczowego oraz kawy, czarnej herbaty, napojów gazowanych i wysokoprocentowych alkoholi.

9. Inne.

Na uwagę zasługuje korzystne działanie oliwy z oliwek (do 8 łyżek stołowych tygodniowo), ziaren słonecznika i orzechów włoskich.

Unikać należy maku, orzeszków ziemnych, czerwonej fasoli, soczewicy, płatków kukurydzianych i owsianych oraz pieczywa z mąki pszenicznej.

10. Witaminy i suplementy.

Osobnicy z gr. 0 powinni w szczególności zadbać o przyjmowanie prawidłowe ilości wit. B, K, wapnia, jodu i manganu, a ograniczyć wit. A i E (które są niekorzystne w przypadku tendencji do zwiększonej krzepliwości krwi). Z ziół zaleca się korzeń lukrecji, który znakomicie łagodzi częste w tej grupie podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Właściwe odżywianie osób z grupą krwi „B”


Poprzednio przedstawione zostały zasady diety zgodnej z grupami krwi „A” i „0”. Tym razem zajęliśmy się grupą krwi „B”. Poniżej znajdziesz wskazówki, co mają jeść Twoi zawodnicy, a czego powinni unikać, aby uchronić się przed nadwagą i złym samopoczuciem.

Pokarmy sprzyjające tyciu:
Pszenica – zwalnia procesy trawienia i przemiany materii powodując, że pożywienie odkładane jest w postaci tłuszczu, a nie wykorzystywane jako materiał energetyczny.
Gryka, ziarna sezamu, orzeszki ziemne, soczewica – hamują przemianę materii, przyczyniają się do hipoglikemii.
Kukurydza – osłabia efektywność insuliny, zwalnia metabolizm.

Pokarmy sprzyjające utracie wagi:
Zielone warzywa, mięso, jaja, niskotłuszczowy nabiał, wątroba – przyspieszają metabolizm.
Herbata z korzenia lukrecji – przeciwdziała hipoglikemii.

Idealna dieta dla osoby posiadającej grupę krwi B:

1. Mięso i drób.

Zawarte we włóknach mięśniowych drobiu lektyny są bardzo niebezpieczne dla tej grupy.

Najbardziej korzystnymi są: baranina, dziczyzna i mięso z królika.

Należy natomiast zdecydowanie wystrzegać się wieprzowiny, szynki, serc, gęsi i kaczek, boczku oraz kurcząt. Pozostałe mięsa są obojętne i mogą być spożywane w ilości 3 porcji czerwonego mięsa i 3 porcji drobiu tygodniowo.

2. Ryby i owoce morza.

Bardzo korzystny składnik diety zalecany do 5 razy po 250 g w tygodniu.

Rekomendowane gatunki to: dorsz, flądra, halibut, makrela, łosoś, sardynki, pstrąg i sola.

Unikać należy: filecików anchois, krabów, małży, ostryg, wędzonego łososia, krewetek i homarów.

3. Jaja i nabiał.

Zalecane ilości to: do 4 jaj, 4 jogurtów, 5 szklanek mleka i 5 porcji po 60 g sera tygodniowo.

Wyjątkowo korzystnymi w tej grupie są: wszelkie białe sery, kefir, mozarella, ser feta i kozi, jogurty i mleko (do 2%).

Unikać należy: sera błękitnego i lodów.

4. Warzywa.

Korzystne warzywa to: buraki, brokuły, wszystkie rodzaje kapusty, marchew, kalafior, oberżyna, grzyby, pietruszka, wszystkie rodzaje papryki, brukselka. Zalecane ilości to po 5 porcji surowych i gotowanych warzyw dziennie (porcja = 200g).

Unikać należy oliwek, dyni, avocado, kukurydzy, rzodkiewek, tofu i bezwzględnie pomidorów.

Pozostałe warzywa są obojętne.

5. Owoce.

Osobnicy z grupą krwi „B” mogą spożywać do 5 porcji po 150g owoców dziennie.

Najkorzystniejsze są banany, winogrona, śliwki, żurawiny, papaja i ananas.

Unikać należy rabarbaru, granatów i kokosów.

6. Ziarna i makarony.

Najzdrowsze dla tej grupy są produkty z mąki owsianej i ryżowej. Do jadłospisu można również wprowadzić obojętne: biały i brązowy ryż, makarony, białą mąkę. Ilości – do 8 porcji po 200 g tygodniowo.

7. Przyprawy.

Szczególnie korzystne są: pieprz cayenne, curry, pietruszka, chrzan i imbir.

W umiarkowanych ilościach osobnicy B mogą sobie pozwolić na używanie cukru i czekolady.

Unikać należy: goździków, esencji migdałowej, cynamonu, mąki kukurydzianej, żelatyny, pieprzu i nade wszystko ketchupu.

8. Napoje.

Najzdrowsze są: herbaty ziołowe z imbiru, żeńszenia, mięty, lukrecji, szałwii, malin i dzikiej róży, herbata zielona, soki z winogron, papai, ananasa i żurawin w ilości do 3 szklanek dziennie oraz woda w ilości 8 szklanek dziennie.

Unikać należy soku pomidorowego, napojów gazowanych i wysokoprocentowych alkoholi.

9. Inne.

Poza tym w jadłospisie nie powinno zabraknąć oliwy z oliwek (6 łyżek stołowych tygodniowo), czerwonej fasoli, płatków owsianych i pieczywa Wasa.

Unikać białego pieczywa, płatków kukurydzianych, soczewicy, orzeszków ziemnych, masła orzechowego, pestek dyni, słonecznika i maku oraz oleju słonecznikowego i kukurydzianego.

10. Witaminy i suplementy.

Osobnicy B są wyjątkami. Jeśli odżywiają się według powyższych zaleceń, nie potrzebują dodatkowych witamin. Minerałem, który wymaga uzupełnienia jest magnez. W chwilach, w których zawodzi pamięć i koncentracja pomocne jest żeńszeń i miłorząb japoński.
Grupa krwi „AB” – zasady właściwego odżywiania


Kończymy serię dotyczącą zasad odżywiania zgodnie z grupą krwi. Jako ostatnia przedstawiona zostanie grupa krwi „AB”. Jest ona najrzadziej spotykana, gdyż posiada ją jedynie ok. 5% populacji.

Pokarmy, które sprzyjają tyciu:
Czerwone mięsa – ciężkostrawne, zwiększają ilość toksyn w przewodzie pokarmowym, odkładane w postaci tłuszczu.
Czerwona fasola, pszenica – zwalniają metabolizm, osłabiają działanie insuliny.
Kukurydza – osłabia działanie insuliny.

Pokarmy, które sprzyjają utracie wagi:
Tofu, owoce morza i zielone warzywa – przyspieszają metabolizm.
Nabiał – zwiększa produkcję insuliny.

Idealna dieta dla osoby posiadającej grupę krwi „AB”:

1. Mięso i drób.

Niedostateczna produkcja soku żołądkowego nie pozwala na jedzenie mięs zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Zalecane ilości to 3 porcje chudych czerwonych mięs tygodniowo oraz do 2 porcji drobiu (porcja dla mężczyzny – 250g, dla kobiet i dzieci – 150g).


Rekomendowane gatunki to: baranina oraz mięso z królika i indyka.

Unikać należy wołowiny, wędlin, wieprzowiny, cielęciny, dziczyzny oraz wszelkich mięs marynowanych i wędzonych (które zwiększają ryzyko wystąpienia raka żołądka w tej grupie).

2. Ryby i owoce morza.

Tu pole do popisu jest o wiele większe. Dieta zaleca spożywanie 5 porcji tygodniowo (po 250g).

Najkorzystniejsze są: tuńczyk, dorsz, makrela, pstrąg, łosoś, sardynki i ślimaki.

Zrezygnować należy z: krabów, małży, flądry, żab, homara, halibuta, krewetek, wędzonego łososia i marynowanego śledzia.

3. Jaja i nabiał.

Szeroka oferta. Tygodniowo bowiem można sobie pozwolić na 5 jaj, 4 porcje po 60g serów, 4 szklanki jogurtu i 6 szklanek mleka.

Rekomendowane gatunki to: sery białe, ser feta, kefir, mozarella, jogurt i chuda śmietana.

Unikać należy pełnego mleka, lodów, parmezanu, serów pleśniowych i maślanki.

4. Warzywa.

Świeże warzywa zawierające tzw. fitominy, które odgrywają dużą rolę w profilaktyce chorób serca i nowotworach powinny być zjadane nawet w ilości 10 porcji po 150g dziennie!

Szczególnie korzystne są dla osobników „AB” buraki, brokuły, kalafior, seler, ogórki, oberżyna, czosnek, pietruszka, tofu i słodkie ziemniaki.

5. Owoce.

Owoce powinny stanowić nieodłączną część diety w ilości do 5 porcji po 150g dziennie – w szczególności te, które zawierają duże ilości witaminy C (profilaktyka przeciwko infekcjom i nowotworom).

Najbardziej korzystne są czereśnie, żurawiny, figi, winogrona, grejpfruty, kiwi, cytryny, ananasy i śliwki.

Unikać należy bananów, pomarańczy, kokosów, mango, granatów i rabarbaru.

6. Ziarna i makarony.

Właściwie bez przeciwwskazań. Można sobie pozwolić na 4 porcje ziaren i 4 makaronów (po 150g suchej masy).

Rekomendowane gatunki to wszystkie rodzaje ryżu oraz mąki – owsiana, ryżowa i żytnia.

Wszelkie makarony są pokarmem obojętnym.

7. Przyprawy.

Rekomendowane są duże ilości czosnku, curry, pietruszki i chrzanu.

Unikać należy anyżku, goździków, kaparów, mąki kukurydzianej, żelatyny, pieprzu, octu oraz ketchupu i marynowanych ogórków.

8. Napoje.

Dzień powinno się zaczynać od szklanki ciepłej wody z sokiem z połówki cytryny. W ciągu dnia zalecanych jest 7 szklanek wody i 3 soku (z marchwi, selera, winogron, żurawin, wiśni lub papai). Równie korzystne są herbaty ziołowe z rumianku, imbiru, żeńszenia, lukrecji, truskawek i dzikiej róży, a także zielona herbata oraz kawa.

Unikać należy soku pomarańczowego, czarnej herbaty, napojów gazowanych i wysokoprocentowych alkoholi.

9. Inne.

Poza powyższymi do diety należy włączyć oliwę z oliwek (8 łyżek stołowych tygodniowo), orzeszki ziemne i włoskie, masło orzechowe, zielony groch, płatki owsiane, chleb sojowy i pieczywo Wasa.

Unikać należy płatków kukurydzianych, kaszy, czerwonej fasoli, pestek dyni, słonecznika i maku oraz oleju słonecznikowego i kukurydzianego.

10. Witaminy i suplementy.

Stosunkowo słaby układ odpornościowy wymaga dodatkowego „dowozu” witaminy C, cynku i selenu. Z ziół korzystne działanie ma wyciąg z głogu, echinacea, rumianek i korzeń kozłka (waleriana).

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Kalendarium

19

03-2024

wtorek

20

03-2024

środa

21

03-2024

czwartek

22

03-2024

piątek

23

03-2024

sobota

24

03-2024

niedziela

25

03-2024

pon.

Zegar

Najnowsza galeria

harmonogram CZERWIEC
Ładowanie...

Pogoda


Aby widget pogoda funkcjonował poprawnie, należy wypełnić dane w panelu administracyjnym.